Search specific issue
SHARE
ADVICE

Food craft: Fruit bunnies

Favs List
Food craft: Fruit bunnies
  • toothpicks
  • 1 apple
  • 1 carrot
  • 1 red grape
  • 2 mandarin wedges
  • 2 sultanas

Step 1 Wash and dry apple, carrot and grape.

Step 2 Push toothpicks into the apple where the eyes, ears and nose and feet will be.

Step 3 For ears, stick each mandarin wedge in a toothpick on top of apple.

Step 4 Poke sultanas on toothpicks in middle of apple to make eyes.

Step 5 To make whiskers, cut carrot in half horizontally then cut 2 matchsticks from one carrot half. Place one matchstick on the ‘nose’ toothpick (through the middle of the matchstick) on a slight angle. Repeat with other matchstick on an opposite angle.

Step 6 Place grape on toothpick over carrot whiskers to make the nose.

Step 7 Cut 2 thick slices from the end of the other carrot half. Attach them to toothpicks stuck under the apple to create feet.

Celebrating the Easter holiday has had religious and non-religious traditions mixed together. In New Zealand, Easter is in autumn. On the other side of the world, in the Northern hemisphere, Easter is in spring. Being spring, those in the Northern hemisphere celebrated nature’s new life and growth — and the rabbit, which gives birth to litters in the early spring, became a symbol of Easter time.

Why chocolate at Easter?

In certain religions, weeks before the Easter holiday is celebrated, it is traditional for followers to fast and give up luxury food items for the month. Fasting is the action of choosing to limit the amount of food you eat. Traditionally, rich or animal-based foods (like meat and cream) are given up. Chocolate, too, is considered a luxury item. So the giving and receiving of chocolate at Easter traditionally celebrates the end of fasting — and the Easter holiday.




, ,

Thanks, you're good to go!

Thanks, you're good to go!

{{ contentNotIncluded('company') }} has not subscribed to {{ contentNotIncluded('contentType') }}.

Ask your librarian to subscribe to this service next year. Alternatively, use a home network and buy a digital subscription—just $1/week...

Go back