SHARE
Mains

Lime and chilli pork larb

Serves: 4
Time to make: 35 mins

Total cost: $ 21.40 / $ 5.35 per serve

(at time of publication)


Lime and chilli pork larb
  • Ingredients

  • Nutrition Info.(per serve)


Having type 2 diabetes, or pre-diabetes, doesn't mean you can't enjoy amazing food! Here are hundreds of healthy and delicious type-2 diabetes-friendly recipes. Browse hundreds of recipes with a gluten-free option. Easy and healthy gluten free meals, delicious cakes and desserts. Browse hundreds of high-fibre recipes. Delicious and healthy meal ideas with high fibre ingredients. Improve your energy levels and resistance with a balanced, iron rich diet. Our huge collection of healthy, iron-boosting recipes are as tasty as they are easy to make. Browse hundreds of high-protein recipes. Boost your protein intake with our delicious and healthy meal ideas. Browse through our recipes with a low FODMAP option. Delicious meal ideas for those following a low-FODMAP diet for IBS. Browse hundreds of low-kilojoule recipes. Delicious low-kilojoule/calorie meal and snack ideas. Browse hundreds of low sodium recipes. Lower your sodium intake with delicious and healthy meal ideas. Browse through our nut-free recipes. Delicious nut-free meals, snack and dessert ideas for those with nut allergies.

Variations

Make it gluten free: Check soy and fish sauces are gluten free.

Make it low FODMAP: Swap garlic for garlic-infused oil, check lemongrass paste for onion, garlic and lactose – or use fresh lemongrass. Use edamame beans not peas.

HFG tip

NOTE: If you have a nut allergy and are using packaged goods in recipes, please check the allergen warning on the packet regarding nuts.

Photographer: Mark O'Meara
Ready to put your health first?
Subscribe here

About Chef

Thanks, you're good to go!

X

Thanks, you're good to go!

X
X

{{ contentNotIncluded('company') }} has not subscribed to {{ contentNotIncluded('contentType') }}.

Ask your librarian to subscribe to this service next year. Alternatively, use a home network and buy a digital subscription—just $1/week...

Go back