Energy bars

Energy bars

Serves: 16 (makes 16 bars)
Time to make: 30 mins

Total cost: $ 7.20 / $ 0.45 per serve

(at time of publication)

Energy bars
  • Ingredients

  • Nutrition Info.(per serve)

Browse hundreds of dairy-free recipes, great for those with an allergy or intolerance to lactose. Find healthy dairy free meals, baking and desserts.


Use the basic energy bar recipe, then pick which variation excites your taste buds.

Carrot cake bars

Time to make: 25–30 minutes

Mixed nuts: Use walnuts
Mixed seeds: Use linseeds
Dried fruit: Use 1/3 cup chopped dried dates
Nut butter: Use almond butter
Add: 1/2 cup finely grated carrot (squeezed to remove excess liquid), 1 teaspoon vanilla extract, 1 teaspoon cinnamon and 1/2 teaspoon nutmeg in step 3

  • Dairy free
  • 600kJ/142cal, 4g protein, 8g total fat, 1g sat fat, 15g carbs, 5g sugars, 3g fibre, 20mg sodium, 50mg calcium, 1.5mg iron

Choc-peanut bars

Time to make: 20–25 minutes

Mixed nuts: Use peanuts
Mixed seeds: Use sunflower seeds
Nut butter: Use peanut butter
Omit: Dried fruit
Increase: Honey to 3 tablespoons
Once baked: Drizzle bar with 50g melted 70% dark chocolate

  • Dairy free
  • 640kJ/154cal, 6g protein, 9g total fat, 2g sat fat, 10g carbs, 5g sugars, 2g fibre, 10mg sodium, 20mg calcium, 1.5mg iron

Vanilla and cranberry bars

Time to make: 20 minutes

Mixed nuts: Use pistachios
Mixed seeds: Use pumpkin seeds
Dried fruit: Use dried cranberries
Nut butter: Use almond butter
Add: 2 teaspoons vanilla extract to mixture in step 3

  • Dairy free
  • 570kJ/137cal, 5g protein, 7g total fat, 1g sat fat, 15g carbs, 5g sugars, 3g fibre, 20mg sodium, 40mg calcium, 1.5mg iron

HFG tip

Note: Costings and nutrition information apply to basic recipe only.

Photographer: Mark O'Meara
Ready to put your health first?
Subscribe here

About Chef


Thanks, you're good to go!


Thanks, you're good to go!


{{ contentNotIncluded('company') }} has not subscribed to {{ contentNotIncluded('contentType') }}.

Ask your librarian to subscribe to this service next year. Alternatively, use a home network and buy a digital subscription—just $1/week...

Go back